No właśnie ... Zanim więc zabierzemy nasze małe skarby na spacer na łąki, pola do lasu, czy ogródek do babci lub parku, sprawdźmy, czy nie rosną tam nst. rośliny:
1. KONWALIA
Czerwone jagody i liście tego majowego kwiatu zawierają silne glikozydy nasercowe; zjedzenie zaledwie kilku z nich przez małe dziecko może spowodować śmierć. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy oraz widzenie na żółto, a także zaburzenia rytmu serca i spadek ciśnienia tętniczego. Bardzo niebezpieczne jest nawet wypicie wody z wazonu, w którym stał bukiecik konwalii.
2. ŻYWOTNIK- THUJA
Jeden z najpopularniejszych w Polsce krzewów iglastych na żywopłoty, którego szyszki i igły zawierają tujon silnie drażniący błony śluzowe i skórę. Po jego zjedzeniu następuje pobudzenie, zaburzenia świadomości, uszkodzenie wątroby i nerek, zaburzenia pracy serca i przewodu pokarmowego.
3. BLUSZCZ POSPOLITY
Popularne pnącze ogrodowo-parkowe. Jego owoce i liście zawierają saponiny wywołujące zaburzenia pracy żołądka, jelit i układu nerwowego. Ponadto kontakt ze skórą czy spojówkami powoduje nieprzyjemne zmiany uczuleniowe.
4. LIGUSTR
Popularna roślina żywopłotowa (nierzadko wokół placów zabaw), która kusi dzieci błyszczącymi czarnymi owocami. Ich zjedzenie wywołuje nudności, obfite wymioty, bóle brzucha i biegunkę o gwałtownym przebiegu. Spożycie większej ich ilości może spowodować drgawki, zapaść, a nawet zgon.
5. CIS POSPOLITY
Popularny w ogrodach krzew iglasty kusi czerwonymi jagodami, które w istocie są nasionami pokrytymi mięsistą osnówką (jedyną nietrującą częścią roślinną cisa). Nasiona z osnówką połknięte w całości nie są niebezpieczne. Rozgryzione drażnią jednak błonę śluzową przewodu pokarmowego, gdyż zawierają taksynę, która przedostawszy się do krwi, powoduje zaburzenia układu oddechowego oraz pracy serca. Objawem zatrucia mogą być kolka, biegunka i spadek ciśnienia tętniczego.
6. WICIOKRZEW
Owoce tego pnącza zawierają ksylosteinę, która drażni przewód pokarmowy, osłabia serce i zaburza pracę układu nerwowego. Spożycie kilku jagód może być przyczyną śmiertelnego zatrucia. Typowe objawy to: wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca i oddychania.
7. GLICYNIA- WISTERIA
Efektowne pnącze kwitnące w maju. Zwisające fioletowe, białe lub różowe kwiatostany zawierają toksyczną wisterynę, która drażni błonę śluzową jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Powoduje uczucie palenia w ustach, bóle brzucha, wymioty i biegunkę.
8 KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY
Młode kwiaty, liście i owoce, czyli kasztany, są toksyczne. Ich zjedzenie prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i porażenia mięśni oddechowych, a nawet zatrzymania oddechu.
9. WAWRZYNEK WILCZE ŁYKO
Ma bardzo trujące owoce - dla małego dziecka dawką śmiertelną jest spożycie zaledwie kilku jagód. Inne części rośliny zawierają substancje drażniące przewód pokarmowy i wywołujące dezorientację. Wystarczy rozgnieść parę owoców, żeby oczy zaczęły łzawić i piec.
10. ZŁOTOKAP
To efektowne małe drzewo prowadzone często jako pnącze przy podporach o zwisających żółtych kwiatostanach w czerwcu należy do najbardziej trujących roślin. Zawiera toksyczną cytyzynę drażniącą przewód pokarmowy i układ nerwowy. Najwięcej jest jej w nasionach - zjedzenie zaledwie dziesięciu sztuk jest dawką śmiertelną nawet dla dorosłego. Niepokojące objawy: bóle i zawroty głowy, pieczenie w jamie ustnej, ślinotok, nudności, wymioty. zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności.
11. RĄCZNIK POSPOLITY
Jednoroczna roślina ozdobna ceniona z powodu swych purpurowych dłoniastych liści. Ma bardzo zdradliwe, toksyczne nasiona zawierające rycynę, która drażni śluzówkę jamy ustnej i przewód pokarmowy, może też uszkodzić nerki i wątrobę. Takie objawy wywołuje zjedzenie zaledwie jednego-dwóch nasion; dla małego dziecka może to być już, niestety, dawka śmiertelna.
12. ŚNIEGULICZKA
Roślina parkowa obsypana latem białymi owocami. Ich sok zawiera toksyczną chelidoninę, która wywołuje na skórze zmiany o charakterze uczuleniowym. Połknięcie kilku owoców może spowodować u małego dziecka zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty, biegunkę i zaburzenia układu nerwowego - najpierw nadmierne pobudzenie, potem senność z zaburzeniami świadomości.
13. KLEMATIS -POWOJNIK
To bardzo popularne, pięknie kwitnące pnącza ogrodowe dochodzące do 8 m wys. O różnobarwnych kwiatach zazwyczaj kwitnie maj- czerwiec
Trujący jest sok, liście kwiaty i owoce. zaburzenia układu pokarmowo-jelitowego, zaburzenia pracy nerek.
14. ŁUBIN
Roślina spotykana często jako samosiewka na polach , lub jako roślina ozdobna w ogrodach.
Zawiera w nasionach toksyczny alkaloid . Spożycie mączki z nasion, lub samego nasiona powoduje zaburzenia ostrości widzenia, zawroty głowy, popadanie w stan przypominający letarg oraz na problemy z chodzeniem, duszności, uszkodzenie wątroby, zgon.
Nasiona
15. NAPARSTNICA PURPUROWA
Naparstnica jest rośliną powszechnie uprawianą w ogrodach naszej strefy klimatycznej. Występuje w wielu odmianach różniących się między sobą rozmiarem i barwą kwiatów. Wszystkie odmiany są silnie toksyczne. Spożycie tej rośliny powoduje zaburzenia widzenia, konwulsje oraz zakłócenia rytmu serca. Wysoka zawartość glikozydów steroidowych powoduje, że nawet nadgryzienie liścia naparstnicy może spowodować śmierć.
Tak do lecznicza roślina , ale pod żadnym pozorem nie dotykać jej ! Jest silnie trująca, nawet zwykłe dotknięcie liści i kwiatów może spowodować zaczerwienienie skóry, wymioty, bóle głowy. Można ją spotkać w lasach , zaroślach na polach.
16. RÓŻANECZNIK -RODODENDRON
Różanecznik, znany w Polsce częściej pod nazwą "rododendron", to krzew dziko występujący w Azji Zachodniej i Europie. Wszystkie gatunki rododendrona są toksyczne – kilka z nich sprowadzono do Polski. Spośród szeregu trujących glikozydów zawartych w roślinie, najbardziej szkodliwa jest andromedotoksyna. Powoduje ona zaburzenia układu krwionośnego i serca, drgawki/konwulsje, zaburzenia układu pokarmowo-jelitowego, zgon.
17. LILIE
Nie wszystkie , ale jednak..
Należy jednak pamiętać, że do niektórych gatunków lilii trzeba podchodzić ze szczególną ostrożnością. Jednym z nich są lilie długokwiatowe, lilia złotogłów Rośliny te zawierają wysoką ilość trujących alkaloidów.
Spożycie rośliny może spowodować silne zatrucie, którego skutkami są bóle brzucha i zawroty głowy oraz podrażnienie błon śluzowych.
lilia złotogłów
18. TOJAD
Na akonitynę, którą ma w sobie tojad, skutecznego antidotum brak; kilka gramów tej substancji wystarczy, by powalić konia. Atakuje centralny układ nerwowy, człowiek umiera sparalizowany , ale świadomy. Nie wolno też dotykać tojadu gołymi rękami, bo trucizna wchłania się przez skórę! Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest mrowienie.
Jego liście - zanim zakwitnie , mylone są z pietruszką- dlatego nie sadzić obok warzywników !!
Roślin trujących jest całe mnóstwo. Przytoczyłam tutaj najpopularniejsze , te które na co dzień spotykamy i być może nie zdajemy sobie sprawy, jakie niosą zagrożenia w szczególności naszym poznającym świat maluchom , ale również zwierzaczkom. Nikogo nie chciałam nastraszyć, ale czasem warto wiedzieć w razie czego , gdy np. dziecko nagle zaczyna wymiotować na ogródku- co może być przyczyną. W takim wypadku niezwłocznie powinniśmy wezwać pogotowie i zabezpieczyć treść wymiocin i zabrać ze sobą , do badania toksykologicznego.
A tymczasem rozkoszujmy się pięknem przyrody wiedząc, że już nic nam nie grozi :) i nie sadźmy póki co takich roślin w ogródkach,
żródło gazeta edziecko, papuzie centrum informacyjne, weranda
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz